Cel: łączyć pokolenia

Plik Plik

Uczestnicy IV Forum Seniora byli zgodni: po aktywizacji osób starszych czas na kolejny krok

Około 800 tys. uczestników plenerowych spotkań w tramach projektu „Śląskie dla seniora”; ponad 13 tys. wydanych Paszportów dla Seniora (specjalnie przygotowana na potrzeby osób starszych książeczka zdrowia, gdzie znajdują się podstawowe informacje na temat schorzeń, które najczęściej dotykają osób 60+ oraz wskazówki, jak dbać o zdrowie); a także przeszło 300 tys. wydanych Kopert Życia (kart, w których podaje się informacje dotyczące jej właściciela – dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia – informacje niezbędne w razie konieczności dla służb ratowniczych) – to wszystko jest dowodem, że śląscy seniorzy proces aktywizacji mają już za sobą.

„To nie oznacza, że dalej nie musimy informować i aktywizować znajomych, wyciągać ich niekiedy na siłę z domów. Ale wyzwaniem na przyszłość bez wątpienia jest integracja międzypokoleniowa. Instrumenty i możliwości ku temu jak najbardziej są. To chociażby inicjowanie wspólnych projektów Śląskiej Rady Seniora i Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego” – uważa Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Międzypokoleniowym spoiwem – zdaniem uczestników IV Forum Seniora, które Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zorganizował wraz z redakcją „Dziennika Zachodniego” w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – mają szansę być nowe technologie. „Pędzący świat jest dla każdego, też dla seniorów. Nie trzeba bać się mediów społecznościowych czy smartfonów. I to działa! Przykład? Trochę na siłę kupiłem swojej 76-letniej mamie tablet. Podłączyłem do Internetu. Teraz mama to prawdziwa królowa sieci. Nie może być tak, że jest świat młodzieży, świat osób pracujących i wreszcie świat seniorów. Musimy to wszystko połączyć” – przekonywał marszałek Wojciech Saługa.

By osiągnąć w tym względzie sukces niezbędna jest nie tylko współpraca między pokoleniami, ale również samymi samorządowcami. „Myślę, że tak jak my, tak też inne miasta uzupełniają się z inicjatywami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. My na przykład wśród wielu działań wydajemy cieszący się sporą popularnością Informator Seniora” – stwierdził Marcin Krupa, prezydent Katowic – miasta uhonorowanego w 2017 r. Grand Prix w konkursie „Lider Dostępności” – za likwidację barier utrudniających życie osób z niepełnosprawnością.

W dobie nadchodzących czasów e-seniora uczestnicy forum mieli okazję zapoznać się z prostymi, ułatwiającymi życie niezależnie od wieku użytkownika aplikacjami. Dowiedzieli się m.in. jak bezpiecznie kupować w Internecie; jak korzystać z SMS-ów, budzika w smartfonie, timera (przydatnego chociażby w kuchni) czy latarki. Seniorom przybliżono również zasady i mechanizmy rządzące pomagającymi w orientacji aplikacjami jak Google Maps czy serwis dotyczący komunikacji miejskiej jakdojadę.pl.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik