Aktywność receptą na lepsze zdrowie

Zdjęcie
Zadbać o zdrowie i aktywność w jesieni życia. Do takich działań przekonywali organizatorzy i uczestnicy senioraliów w Bielsku-Białej

Wojewódzkie senioralia odbywają się w tym roku we wszystkich subregionach. Po Gliwicach i Częstochowie tym razem impreza przeniosła się na południe regionu, do Parku Słowackiego w Bielsku-Białej.

„Rzecz wydaje się oczywista, ale ciągle się musimy z polityką senioralną przebijać do społecznej świadomości. Tylko w Bielsku-Białej jest trzydzieści tysięcy seniorów, a tu pod sceną jest ich niewielka część, co tylko motywuje nas do dalszego działania. Żyjemy dłużej, w lepszym zdrowiu, jesteśmy bardziej aktywni i seniorzy mają prawo być dostrzeżeni i wysłuchani” – mówił w trakcie spotkania marszałek Wojciech Saługa. Wojciech Saługa przypomniał o założeniach polityki senioralnej na szczeblu województwa, w tym o Śląskiej Radzie ds. Seniorów czy Śląskiej Karcie Seniora. Ważnym elementem tych działań jest także promowanie tzw. Koperty Życia i upowszechnianie Paszportu do Zdrowia Seniora. Każdy z obecnych mógł taki paszport, zawierający najważniejsze informacje istotne dla osób starszych, otrzymać w trakcie imprezy.

Marszałek zachęcał osoby starsze do większej aktywności społecznej i do egzekwowania na szczeblu miasta, gminy czy regionu swoich praw. „Życie powinno się toczyć blisko seniorów. Jesteśmy na początku tej drogi i choć wiele się dzieje w miastach czy gminach regionu, to te wydarzenia powinny stworzyć sieć powiązań i akcji służących osobom starszym. Naszym obowiązkiem jest państwa słuchać i korzystać z tych doświadczeń” – podkreślał marszałek Saługa.

W Parku Słowackiego przygotowano dla seniorów wiele atrakcji. Obok stref aktywności związanych ze zdrowiem, sprawnością fizyczną i manualną można było przebadać się w kardiobusie i osteobusie, wziąć udział w warsztatach artystycznych, a trening sportowy przeprowadził na scenie głównej wybitny polski trener siatkarski Wiktor Krebok. W parku działał też kącik malucha, gdzie seniorzy mogli pozostawić wnuki, którym zapewniono opiekę i zabawę, m.in. poprzez wspólne rysowanie, konkursy, malowanie buziek, czytanie bajek i spotkanie ze Sznupkiem. Na scenie swoje umiejętności wokalne, teatralne i artystyczne prezentowali także sami seniorzy.

Galeria zdjęć Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie