Regulamin Śląskiej Rady ds. Seniorów
Zarządzenie nr 14/19 Marszałka Województwa Śląskiego z dnia 13 lutego 2019 r.
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Śląska Rada ds. Seniorów jest organem o charakterze opiniująco – doradczym i inicjatywnym działającym na rzecz wzmocnienia i rozwoju regionalnej polityki senioralnej, przy Marszałku Województwa Śląskiego. Śląska Rada ds. Seniorów reprezentuje środowiska osób starszych oraz ekspertów w zakresie polityki senioralnej na poziomie regionalnym.
§ 2
Regulamin Śląskiej Rady ds. Seniorów określa sposób powoływania, zasady, organizację i tryb działania Śląskiej Rady ds. Seniorów.
§ 3
Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
- Radzie – należy przez to rozumieć Śląską Radę ds. Seniorów,
- Przewodniczącym Rady – należy przez to rozumieć Przewodniczącego Śląskiej Rady ds. Seniorów,
- Przewodniczącym Izby – należy przez to rozumieć Przewodniczącego jednej z dwóch izb w ramach Śląskiej Rady ds. Seniorów tj. Izby Polityki Senioralnej lub Izby Przedstawicielskiej Seniorów,
- Zastępcy Przewodniczącego Rady – należy przez to rozumieć Zastępcę Przewodniczącego Śląskiej Rady ds. Seniorów,
- Zastępcy Przewodniczącego Izby – należy przez to rozumieć Zastępcę Przewodniczącego jednej z dwóch izb w ramach Śląskiej Rady ds. Seniorów tj. Izby Polityki Senioralnej lub Izby Przedstawicielskiej Seniorów,
- Sekretarzu Rady – należy przez to rozumieć Sekretarza Śląskiej Rady ds. Seniorów,
- Członku Rady – należy przez to rozumieć członka Śląskiej Rady ds. Seniorów,
- Członku Izby – należy przez to rozumieć członka jednej z dwóch izb w ramach Śląskiej Rady ds. Seniorów tj. Izby Polityki Senioralnej lub Izby Przedstawicielskiej Seniorów,
- Izbie – należy przez to rozumieć jedną z dwóch izb w ramach Śląskiej Rady ds. Seniorów tj. Izbę Polityki Senioralnej lub Izbę Przedstawicielską Seniorów,
- Ośrodku – należy przez to rozumieć Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.
II. ZAŁOŻENIA RADY
§ 4
Działania Rady zmierzają do osiągnięcia następujących celów:
- Nadania kierunków regionalnej polityce senioralnej, proponowania nowych rozwiązań i inicjowania zmian na rzecz osób starszych.
- Integrowania środowisk zajmujących się działaniem na rzecz osób starszych (środowisk senioralnych i eksperckich, instytucji samorządowych i rządowych, organizacji pozarządowych itp.), w celu zwiększenia efektywności ich działań.
- Tworzenia płaszczyzny wymiany dobrych praktyk w obszarze działań na rzecz osób starszych.
- Dostarczania informacji na temat możliwych sposobów i form wspierania osób starszych.
- Budowania przestrzeni społecznej przyjaznej najstarszym mieszkańcom i włączenia zagadnienia starzenia się do strategicznych dokumentów regionalnych.
§ 5
- Do zadań Rady należy w szczególności:
- prowadzenie działalności informacyjnej związanej z polityką senioralną, w tym wymiana i rozpowszechnianie informacji istotnych dla seniorów województwa śląskiego,
- identyfikowanie i sygnalizowanie istotnych kwestii związanych z sytuacją osób starszych w województwie śląskim,
- opiniowanie oraz konsultowanie kluczowych dokumentów i propozycji rozwiązań mających wpływ na regionalną politykę senioralną,
- udział członków Rady w zespołach eksperckich i innych gremiach, przygotowujących projekty dokumentów strategicznych lub innych przedsięwzięć w obszarze zgodnym z celami Rady wskazanymi w § 4 niniejszego Regulaminu,
- monitorowanie realizacji działań na rzecz osób starszych wynikających z programów oraz strategii wojewódzkich,
- włączanie się w charakterze partnera w realizację różnorakich inicjatyw na rzecz osób starszych m.in. poprzez udzielanie wsparcia merytorycznego i doradczego.
- Zadania Rady związane są w szczególności z następującymi obszarami tematycznymi:
- kompleksowym wspieraniem aktywności seniorów, w tym ich integracji w środowisku zamieszkania,
- zdrowym starzeniem się,
- komunikacją społeczną i kształtowaniem pozytywnego wizerunku starości.
- Zakres działań Rady obejmuje regionalną politykę senioralną.
- Rada w zakresie realizacji zadań wskazanych w ust. 1 wspierana jest merytorycznie i organizacyjnie przez Wydziały Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz jednostki organizacyjne Województwa Śląskiego, które w szczególności:
- przekazują Radzie do zaopiniowania oraz konsultacji kluczowe dokumenty i propozycje rozwiązań mających wpływ na regionalną politykę senioralną,
- zapraszają członków Rady do zespołów eksperckich i innych gremiów, przygotowujących projekty dokumentów strategicznych lub innych przedsięwzięć w obszarze zgodnym z celami Rady wskazanymi w § 4 niniejszego Regulaminu,
- informują Radę o realizacji działań na rzecz osób starszych wynikających z programów oraz strategii wojewódzkich,
- włączają Radę w realizację inicjatyw na rzecz osób starszych.
- W celu zapewnienia wsparcia merytorycznego i organizacyjnego dla Rady, o którym mowa w ust. 4, Wydziały Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego działające w obszarze działalności zbieżnym z zadaniami Rady określonymi w ust. 1, wskazują pracownika odpowiedzialnego za utrzymywanie bieżących kontaktów z Radą i Ośrodkiem. Listę powyższych Wydziałów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego ustala Rada w oparciu o bieżące potrzeby wynikające z zaplanowanych działań. Następnie Rada samodzielnie lub przy wsparciu Ośrodka, zwraca się do Wydziałów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z listy, z prośbą o wskazanie pracownika odpowiedzialnego za utrzymywanie bieżących kontaktów z Radą i Ośrodkiem. Ponadto Wydziały Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego uczestniczą w spotkaniach i inicjatywach Rady w przypadku, gdy ich zakres tematyczny związany jest z zadaniami realizowanymi przez Wydział.
III. ZASADY I SPOSÓB POWOŁANIA RADY
§ 6
- Rada składa się z dwudziestu członków, wybieranych przez Komisję Ekspercką na podstawie otrzymanych zgłoszeń, zgodnie z § 8 - 9 niniejszego Regulaminu. Wszyscy członkowie Rady są powoływani zarządzeniem Marszałka Województwa Śląskiego.
- Rada działa na zasadzie kadencyjności. Kadencja Rady trwa 5 lat licząc od dnia wejścia w życie Zarządzenia Marszałka Województwa Śląskiego, o którym mowa w ust. 1.
- Marszałek Województwa Śląskiego w drodze zarządzenia może powołać w skład Rady dodatkowego członka/dodatkowych członków ponad skład ustalony w ust. 1, z pominięciem procedury naboru wskazanej w § 8 - 9 niniejszego Regulaminu.
- Kadencja członka Rady powołanego w trybie ust. 3 upływa wraz z kadencją pozostałych członków Rady. Ponadto członek Rady może zostać w każdej chwili odwołany przez Marszałka Województwa Śląskiego.
- Dodatkowy członek lub dodatkowi członkowie powołani w trybie ust. 3 zobowiązani są do zadeklarowania chęci udziału w pracach Izb, przy uwzględnieniu kryterium wieku wskazanego § 8 ust. 4 niniejszego Regulaminu.
- Do członka Rady powołanego w trybie ust. 3 znajdują odpowiednio zastosowanie pozostałe zapisy niniejszego Regulaminu.
§ 7
- W strukturze Rady działają Izba Polityki Senioralnej oraz Izba Przedstawicielska Seniorów. Każdy z członków Rady zasiada co najmniej w jednej z Izb.
- Izba Polityki Senioralnej ma charakter ekspercki, składa się z osób legitymujących się wiedzą teoretyczną i doświadczeniem w zakresie problematyki istotnej dla osób starszych, w szczególności polityki senioralnej. Izba Polityki Senioralnej pełni rolę opiniodawczo-konsultacyjną względem projektów dokumentów i propozycji rozwiązań mających wpływ na regionalną politykę senioralną, monitoruje realizację działań na rzecz osób starszych wynikających z programów oraz strategii wojewódzkich. Członkowie Izby Polityki Senioralnej reprezentują Radę w zespołach eksperckich i innych gremiach, przygotowujących projekty dokumentów strategicznych lub innych przedsięwzięć w obszarze zgodnym z celami Rady wskazanymi w § 4 niniejszego Regulaminu.
- Izba Przedstawicielska Seniorów ma charakter wykonawczy, składa się z seniorów aktywnie zaangażowanych w różnego rodzaju inicjatywy, reprezentujących różne środowiska lokalne i działające na rzecz oraz z osobami starszymi. W celu udziału w pracach Izby Przedstawicielskiej Seniorów konieczne jest spełnienie wymogu wieku, o którym mowa w § 8 ust. 4 niniejszego Regulaminu. Izba Przedstawicielska Seniorów pełni rolę inicjatywną i wdrażającą poprzez włączanie się w konsultowanie projektów i realizację różnorakich inicjatyw na rzecz osób starszych, a także prowadzenie działalności informacyjnej związanej z polityką senioralną. Członkowie Izby Przedstawicielskiej Seniorów biorą udział w zespołach i innych gremiach, przygotowujących projekty i realizujących przedsięwzięcia w obszarze zgodnym z celami Rady wskazanymi w § 4 niniejszego Regulaminu.
- Dopuszcza się możliwość jednoczesnego zaangażowania członka Rady w pracę dwóch Izb, przy uwzględnieniu spełnienia kryterium, o którym mowa w § 8 ust. 4 niniejszego Regulaminu. Deklarację w powyższym zakresie składa się na etapie naboru lub w trakcie trwania kadencji Rady. Istnieje również możliwość zmiany powyższej deklaracji przy uwzględnieniu spełnienia kryterium wieku, o którym mowa w § 8 ust. 4 niniejszego Regulaminu. 5. Na czele każdej z Izb stoi Przewodniczący. Członkowie każdej z Izby na pierwszym posiedzeniu Rady wybierają spośród siebie w głosowaniu tajnym Przewodniczących Izb. Wybór następuje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu poszczególnych Izb.
- Członkowie Izb mogą wybrać maksymalnie po dwóch Zastępców Przewodniczącego Izby. O potrzebie wyboru Zastępców Przewodniczących Izb i ich liczbie decyduje Izba w oparciu o potrzeby związane z jej funkcjonowaniem. Członkowie Izby mogą wybrać kolejnych Zastępców Przewodniczącego Izb również podczas następnych posiedzeń Rady. Wybór następuje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu Izby.
- Do czasu wyboru Przewodniczących Izb ich pracami kieruje najstarszy wiekiem członek Izby.
- Wykaz członków Izb prowadzony jest przez Ośrodek.
§ 8
- Nabór do Rady jest ogłoszony i podany do publicznej wiadomości zarządzeniem Marszałka Województwa Śląskiego.
- Informacja o naborze do Rady jest publikowana na stronie internetowej prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz stronie internetowej Ośrodka.
- Kandydatem na członka Rady może być osoba, która ukończyła 18 lat (liczonym wg stanu na dzień złożenia zgłoszenia kandydatury), mieszka i działa na terenie województwa śląskiego, nie została skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej i uczestniczy w pracach podmiotów działających na rzecz osób starszych i polityki senioralnej, z zastrzeżeniem ust. 4.
- Członkiem Izby Przedstawicielskiej Seniorów, o której mowa w §7 ust. 1 i 3 niniejszego Regulaminu, może zostać osoba, która ukończyła 60 rok życia (liczonym wg stanu na dzień złożenia zgłoszenia kandydatury w naborze).
- Członkowie Komisji Eksperckiej danej kadencji, parlamentarzyści, radni szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego nie mogą być członkami Rady.
- Każde zgłoszenie powinno zostać dostarczone w formie formularza zgłoszeniowego, którego wzór wraz z informacją o naborze do Rady został opublikowany na stronie internetowej prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz na stronie internetowej Ośrodka, w kopercie z dopiskiem „Śląska Rada ds. Seniorów”.
- Formularz zgłoszeniowy obejmuje minimalnie następujące elementy:
- dane dotyczące kandydata (tj. imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania i adres korespondencyjny, dane kontaktowe – telefon i adres e-mail, gdy dotyczy, wykształcenie i zawód, statut zawodowy, pełnione funkcje),
- opis doświadczenia kandydata, w szczególności w zakresie działań prowadzonych w obszarze polityki senioralnej oraz wspierania osób starszych,
- uzasadnienie ubiegania się o członkostwo w Radzie,
- deklarację dotyczącą udziału w pracach co najmniej jednej z Izb,
- oświadczenie dotyczące znajomości postanowień Regulaminu Śląskiej Rady ds. Seniorów i przyjęcia go do stosowania,
- wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych wraz z innymi oświadczeniami wynikającymi z aktualnych przepisów w zakresie przetwarzania danych osobowych,
- wyrażenie zgody na kandydowanie i potwierdzenie prawdziwości danych zawartych w formularzu zgłoszeniowym podpisem kandydata.
- Zgłoszenie powinno zostać złożone bezpośrednio w kancelarii Ośrodka lub zostać przesłane drogą pocztową do Ośrodka. Decyduje data i godzina wpływu zgłoszenia do Ośrodka.
- Do każdego formularza zgłoszeniowego mogą zostać załączone rekomendacje od instytucji lub osób cieszących się zaufaniem społecznym.
- Ocena formalna zgłoszeń do Rady jest przeprowadzana przez pracowników Ośrodka wskazanych przez dyrektora Ośrodka w drodze zarządzenia.
- W trakcie oceny formalnej zgłoszeń następujące uchybienia będą podlegały uzupełnieniom:
- puste pola w formularzu zgłoszeniowym, w których mają znaleźć się informacje podane przez kandydata,
- brak oryginału rekomendacji, o których mowa w ust. 9,
- niekompletne rekomendacje, o których mowa w ust. 9,
- niepoprawnie uzupełnione pola oświadczeń, deklaracji lub wyrażenia zgody, o których mowa w ust. 7 lit. d) – g) niniejszego Regulaminu,
- brak deklaracji udziału w pracach co najmniej jednej z dwóch Izb, o których mowa w § 7 ust. 1 – 3 niniejszego Regulaminu,
- błędne złożenie deklaracji udziału w pracach Izby Przedstawicielskiej Seniorów przez kandydata, który nie spełnił wymaganego kryterium wieku, o którym mowa w § 8 ust. 4 niniejszego Regulaminu,
- oczywiste omyłki pisarskie.
- W przypadkach, o których mowa w ust. 11, wzywa się kandydata drogą elektroniczną lub gdy nie jest to możliwe, drogą pocztową do dokonania stosownych uzupełnień lub złożenia dodatkowych wyjaśnień w terminie wskazanym przez Ośrodek. W tym celu uzupełnienia lub dodatkowe wyjaśnienia muszą zostać dostarczone do kancelarii Ośrodka lub zostać przesłane drogą pocztową z dopiskiem na kopercie „Śląska Rada ds. Seniorów - uzupełnienia”. Uzupełnienia muszą zostać złożone w formie formularza zgłoszeniowego, który wraz z informacją o naborze do Rady został opublikowany na stronie internetowej prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz stronie internetowej Ośrodka. Decyduje data i godzina wpływu uzupełnień do Ośrodka. W razie niedokonania lub niewłaściwego dokonania uzupełnień lub błędnie złożonych wyjaśnień, zgłoszenie pozostawia się bez dalszego biegu.
- Kandydat może również bez wezwania dokonać uzupełnień nadesłanego zgłoszenia przed upływem terminu wskazanego w ogłoszeniu o naborze. W tym celu uzupełnienia muszą zostać dostarczone do kancelarii Ośrodka lub zostać przesłane drogą pocztową z dopiskiem na kopercie „Śląska Rada ds. Seniorów - uzupełnienia” w formie formularza zgłoszeniowego, którego wzór wraz z informacją o naborze został opublikowany na stronie internetowej prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Decyduje data i godzina wpływu zgłoszenia do Ośrodka.
- Zgłoszenie, które posiada uchybienia formalne dotyczące takich kwestii, jak:
- nie jest odpowiedzią na ogłoszony nabór,
- zostało dostarczone po terminie wskazanym w ogłoszeniu,
- nie zostało dostarczone w sposób określony w ust. 8, w ust. 12-13 niniejszego Regulaminu (np. było przekazane w wersji elektronicznej, drogą mailową),
- nie zostało złożone na formularzu, którego wzór wraz z informacją o naborze został opublikowany na stronie internetowej prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz na stronie internetowej Ośrodka, e) zostało złożone przez osobę nieuprawnioną, tj. niespełniającą kryteriów wskazanych w ust. 3,
- nie zawiera podpisu kandydata,
- jest odrzucane. Zgłoszenia, które pozytywnie przeszły ocenę formalną kierowane są do oceny merytorycznej przez Komisję Ekspercką.
- Nabór nie uznaje się za zakończony, w przypadku gdy liczba zgłoszeń, które pozytywnie przeszły ocenę formalną będzie mniejsza niż 20. W takiej sytuacji następuje przedłużenie terminu trwania naboru odpowiednio o taką samą liczbę dni kalendarzowych, jaka przysługiwała kandydatom na zgłoszenie we wcześniej ogłoszonym naborze. Termin liczony jest na podstawie dat podanych w ogłoszeniu o naborze, począwszy od pierwotnego dnia zakończenia naboru. Przedłużenie trwania naboru nie wymaga wydania kolejnego zarządzenia Marszałka Województwa Śląskiego, a jedynie opublikowania informacji o przedłużeniu naboru na stronie internetowej prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i stronie internetowej Ośrodka.
§ 9
- Komisja Ekspercka powołana w celu wyboru członków Rady, zgodnie z §6 ust. 1 oraz §10 ust. 3 niniejszego Regulaminu, składa się z pięciu członków, którymi są:
- dyrektor Ośrodka jako przewodniczący Komisji Eksperckiej,
- przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, wyznaczeni przez Marszałka Województwa Śląskiego lub innego członka Zarządu Województwa Śląskiego,
- eksperci będący przedstawicielami środowisk senioralnych lub zajmujący się kwestiami związanymi z polityką senioralną.
- Członkowie Komisji Eksperckiej wskazani w ust. 1 lit. b) i c) powoływani są każdorazowo zarządzeniem dyrektora Ośrodka jako przewodniczącego Komisji Eksperckiej w celu dokonania oceny merytorycznej zgłoszeń kandydatów do Rady i wyłonienia członków Rady. Komisja Ekspercka w wybranym składzie osobowym funkcjonuje przez okres kadencji Rady.
- W przypadku, gdy członek Komisji Eksperckiej wymieniony w ust. 1 lit. c) nie może pełnić swojej funkcji lub rezygnuje z prac w Komisji Eksperckiej, dyrektor Ośrodka wyznacza innego eksperta, będącego przedstawicielem środowisk senioralnych lub zajmującego się naukowo kwestiami związanymi z polityką senioralną. Zmiana w składzie Komisji Eksperckiej potwierdzana jest każdorazowo zarządzeniem dyrektora Ośrodka jako przewodniczącego Komisji.
- Posiedzenia Komisji Eksperckiej zwołuje i prowadzi dyrektor Ośrodka, po przeprowadzeniu oceny formalnej zgłoszeń (o ile liczba zgłoszeń ocenionych pozytywnie jest większa niż 20).
- Komisja Ekspercka podejmuje decyzje zwykłą większością głosów. Prawomocność obrad jest stwierdzana przy zachowaniu kworum, które wynosi minimum 3 członków Komisji Eksperckiej.
- Protokół z posiedzenia Komisji Eksperckiej wraz z rekomendowaną listą dwudziestu kandydatów do Rady w podziale na Izby powinien zostać sporządzony w przeciągu maksymalnie 14 dni od dnia posiedzenia Komisji Eksperckiej w przypadku naboru kandydatów do Rady danej kadencji. Powyższy termin i zobowiązanie wskazania przynależności rekomendowanego kandydata lub rekomendowanych kandydatów do Izb obowiązuje również w przypadku naboru kandydata lub kandydatów celem uzupełnienia pełnego składu Rady.
- Kopia protokołu z posiedzenia Komisji Eksperckiej może zostać przekazana lub udostępniona do wglądu w Ośrodku osobom zainteresowanym, na ich prośbę wyrażoną pisemnie.
- Prośbę o przekazanie kopii protokołu należy skierować do Ośrodka.
IV. ORGANIZACJA PRAC RADY
§ 10
- Mandat członka Rady wygasa wskutek:
- pisemnego zrzeczenia się mandatu dostarczonego Przewodniczącemu Rady,
- skazania przez sąd prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,
- śmierci.
- Wygaśnięcie mandatu stwierdza Marszałek Województwa Śląskiego w drodze zarządzenia.
- Po stwierdzeniu wygaśnięcia jednego lub więcej mandatów możliwe jest przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego zmierzającego do obsadzenia powstałych wakatów. W tym celu dyrektor Ośrodka jako przewodniczący Komisji Eksperckiej ponownie zwołuje posiedzenie tego gremium, w celu wyboru kandydatów do uzupełnienia pełnego składu Rady lub Komisja Ekspercka, na wezwanie dyrektora Ośrodka, dokonuje wyboru kandydatów celem uzupełnienia pełnego składu Rady w trybie obiegowym za pośrednictwem poczty elektronicznej (przy uwzględnieniu postanowień § 9 ust. 5 niniejszego Regulaminu). Lista zostanie sporządzona na podstawie poprawnie wypełnionych zgłoszeń do Rady w aktualnie trwającej kadencji, spośród których nie dokonano wyboru kandydatów do Rady, przy uwzględnieniu zasad określonych w § 8 – 9 niniejszego Regulaminu i przedłożona Marszałkowi Województwa Śląskiego w celu zatwierdzenia uzupełnionego składu Rady w drodze zarządzenia.
§ 11
- Odwołanie Rady może nastąpić z przyczyny:
- braku realizacji zadań Rady,
- prowadzenia spraw rażąco wykraczających poza zadania Rady, wskazane w § 5 niniejszego regulaminu.
- Odwołanie Rady przed upływem kadencji może nastąpić w wyjątkowych okolicznościach po zaistnieniu jednej z przyczyn, opisanych w ust.1. Uprawnienie to przysługuje tylko i wyłącznie Marszałkowi Województwa Śląskiego.
- Marszałek Województwa Śląskiego odwołuje Radę zarządzeniem.
- Członek Rady może zostać odwołany zarządzeniem Marszałka Województwa Śląskiego, w przypadku zawnioskowania przez co najmniej połowę składu Rady o jego odwołanie, z uwagi na nikłe zaangażowanie w bieżącą pracę Rady.
§ 12
- Wybrani członkowie Rady na pierwszym posiedzeniu wybierają spośród siebie w głosowaniu tajnym Przewodniczącego, co najmniej jednego Zastępcę Przewodniczącego oraz Sekretarza. Wybór następuje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu Rady.
- Członkowie Rady mogą wybrać więcej niż jednego Zastępcę Przewodniczącego – maksymalnie 4 Zastępców. O ich liczbie decyduje Rada w oparciu o potrzeby związane z jej funkcjonowaniem. Członkowie Rady mogą wybrać kolejnych Zastępców Przewodniczącego również podczas kolejnych posiedzeń Rady. Wybór następuje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu Rady.
- Do czasu wyboru Przewodniczącego pracami Rady kieruje najstarszy wiekiem członek.
§ 13
- W strukturze Rady mogą zostać powoływane stałe lub doraźne zespoły tematyczne, złożone z członków Rady.
- Wykaz zespołów tematycznych i ich członków prowadzony jest przez Ośrodek .
V. TRYB POSTĘPOWANIA RADY
§ 14
- Praca w Radzie ma charakter społeczny. Członkom nie przysługuje wynagrodzenie, dieta ani zwrot kosztów podróży i innych kosztów związanych z pracą w Radzie.
- Pierwsze posiedzenie Rady zwołuje Marszałek Województwa Śląskiego lub inny członek Zarządu Województwa Śląskiego.
- Posiedzenia Rady zwoływane będą nie rzadziej niż dwa razy w roku przez Przewodniczącego Rady lub Zastępcę Przewodniczącego Rady wskazanego przez Przewodniczącego, z zastrzeżeniem ust.2.
- Pracami Rady kieruje Przewodniczący Rady, a pod jego nieobecność Zastępca Przewodniczącego Rady wskazany przez Przewodniczącego Rady.
- W szczególnych przypadkach, w razie nieobecności członka Rady, dopuszcza się możliwość upoważnienia przez członka Rady innej osoby do udziału w danym posiedzeniu Rady.
- Rada podejmuje uchwały, opracowuje stanowiska i wyraża opinie, formułuje wnioski i zapytania.
- W kwestiach o kluczowym znaczeniu dla swojej działalności, Rada może podejmować uchwały zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków Rady. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego lub pod jego nieobecność głos Zastępcy Przewodniczącego prowadzącego posiedzenie.
- W okresie pomiędzy posiedzeniami Rady, ww. uchwały mogą być podejmowane w drodze głosowania z wykorzystaniem poczty elektronicznej. Ust. 7 stosuje się odpowiednio. Ponadto z wykorzystaniem poczty elektronicznej konsultowane mogą być stanowiska i wyrażane opinie, formułowane wnioski i zapytania.
- W przypadku głosowania uchwały z wykorzystaniem poczty elektronicznej wszyscy członkowie Rady zobowiązani są do niezwłocznego potwierdzenia otrzymania projektu uchwały oraz do zapoznania się z treścią przesłanego projektu. Głos należy oddać w terminie 7 dni od otrzymania projektu uchwały. Brak odpowiedzi w terminie wskazanym powyżej, w przypadku uprzedniego potwierdzenia otrzymania projektu uchwały, uznany będzie za akceptację projektu uchwały i oddanie głosu „za”.
- Na posiedzenia Rady, Izb oraz do prac w ramach zespołów tematycznych mogą być zapraszane inne osoby, w szczególności eksperci, przedstawiciele środowisk senioralnych i środowiska naukowego, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i jego jednostek organizacyjnych, w zależności od bieżących potrzeb Rady.
- Z każdego z posiedzeń Rady sporządzany jest protokół. Kopia protokołu z posiedzenia Rady może zostać przekazana lub udostępniona do wglądu w Ośrodku zainteresowanym osobom, na ich prośbę wyrażoną pisemnie.
- Postanowienia wskazane w ust. 5 - 11 stosowane są odpowiednio do prac Izb, przy czym odpowiednio przez Przewodniczącego lub Zastępcę Przewodniczącego Rady rozumie się w takim przypadku Przewodniczącego lub Zastępcę Przewodniczącego Izby.
- Posiedzenia Izb mogą odbywać się w ramach posiedzeń Rady lub samodzielnie.
- Posiedzenia Izb zwoływane są przez Przewodniczącego Izby lub Zastępcę Przewodniczącego Izby wskazanego przez Przewodniczącego Izby.
- Co najmniej raz w roku organizowane są spotkania Rady z Marszałkiem Województwa Śląskiego lub osobami przez niego upoważnionymi w celu wspólnego przedyskutowania propozycji nowych inicjatyw w zakresie regionalnej polityki senioralnej, a także wzbogacania dotychczasowych działań na rzecz osób starszych prowadzonych przez Radę oraz Wydziały Urzędu Marszałkowskiego i jednostki organizacyjne Województwa Śląskiego.
§ 15
- Obsługę administracyjno-organizacyjną prac Rady zapewnia Ośrodek we współpracy z Sekretarzem Rady.
- Do zadań Sekretarza należy:
- przekazywanie informacji pomiędzy członkami Rady, w tym zawiadomień o posiedzeniach,
- przygotowywanie programu posiedzeń w oparciu o ustalenia z Przewodniczącym Rady i członkami Rady.
- Do zadań Przewodniczących Izb lub Zastępców Przewodniczących Izb upoważnionych przez Przewodniczących Izb należy:
- przekazywanie informacji pomiędzy członkami Izb, w tym zawiadomień o posiedzeniach,
- przygotowywanie programu posiedzeń Izb w oparciu o ustalenia z członkami Izby.
- Do zadań Ośrodka należy:
- zapewnienie wsparcia przy organizacji posiedzeń Rady, w tym protokołowanie posiedzeń,
- przechowywanie dokumentacji związanej z działalnością Rady.
VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 16
- Niniejszy Regulamin może być zmieniany zarządzeniem Marszałka Województwa Śląskiego z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady.
- Wszelkie skargi, wnioski oraz sprawy nieuregulowane w niniejszym Regulaminie rozstrzyga Marszałek Województwa Śląskiego.