Muzyczna Wielkanoc

 Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” / fot. arch UMWS Tomasz Żak Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” / fot. arch UMWS Tomasz Żak
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza na dwa koncerty online

Zbliża się Wielkanoc. Zespół „Śląsk” zaprasza na dwa koncerty online, które przez pryzmat muzyki pozwolą głębiej przeżywać te najważniejsze święta w chrześcijańskim roku liturgicznym. 29 marca o godz. 18:00 artyści proponują program pt. „Wielki Tydzień” z repertuarem pieśni pasyjnych, a w Niedzielę Wielkanocną, także o godz. 18:00, koncert pt. „Czas radości”.

Profesor Stanisław Hadyna, którego kompozycje zaprezentują soliści, chór i orkiestra Zespołu „Śląsk”, dużym sentymentem darzył czas wielkopostny i Świąt Wielkanocnych. Po jego powrocie do Zespołu w 1990 roku zaczął pracować nad programem pieśni pasyjnych i do istniejących już kompozycji dołożył kilka, tak aby powstał cały program pieśni pasyjnych i wielkanocnych. Większość z tych dopisanych utworów była dedykowana konkretnym solistom i ich barwie głosu. Dla profesora Hadyny istotna była zawsze spójność muzyki i tekstu z konkretnym brzmieniem, dlatego bardzo uważnie dobierał solistów pod względem możliwości wokalnych. Pamiętając o tym, że pieśni pasyjne i wielkanocne niosą ze sobą ogromny ładunek emocji, podejście Stanisława Hadyny do ich wykonawstwa miało ogromne znaczenie dla odbioru koncertów z tym repertuarem. Pieśni pasyjne i wielkanocne, to obok kolęd i pastorałek, kolejny owoc współpracy duetu Stanisława Hadyny i Kazimierza Szemiotha, którego poezja stanowi większość tekstów wykonywanych pieśni. Oprócz kompozycji Profesora, usłyszymy także opracowania muzyczne Józefa Klimanka i Krzysztofa Dziewięckiego.

Dla podkreślenia klimatu obydwu zaplanowanych koncertów, w programie znajdą się także okolicznościowe recytacje w wykonaniu Piotra Hankusa, Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi. Koncert pasyjny rozpocznie deklamacja tekstu Kazimierza Szemiotha pt. "Prochy Hiroszimy", poprzedzająca kompozycję Stanisława Hadyny pod tytułem „Atom”. To niezwykle poruszający utwór, mocno nawiązujący do najtrudniejszych momentów w historii ludzkości, męczeństwa i zagłady w Oświęcimiu i Hiroszimie. Tak potężny ładunek emocji ma wprowadzić słuchaczy w nastrój pełen refleksji, zadumy nad kruchością życia i ogromem cierpienia, a w końcu odkupienia win. Dalej zabrzmią inne hadynowskie kompozycje wielkopostne m.in: „De profundis”, „Stabat Mater”, „Lamenty wielkopiątkowe”, a także „Ludu mój ludu” w opracowaniu muzycznym Józefa Klimanka czy „Wisi na krzyżu” w opracowaniu Krzysztofa Dziewięckiego. Warto wsłuchać się także w pieśni „Krzyż na rozstajach” oraz „Inna droga”, w których założyciel Zespołu „Śląsk” nawiązuje fragmentami do bliskich jego sercu klimatów góralskich, beskidzkich i cieszyńskich. Program wzbogaci także poezja Marka Osaka w interpretacji Piotra Hankusa. Punktem łączącym obydwa koncerty będzie pieśń pt. „Wielki Tydzień”, która w programie pasyjnym zabrzmi w finale, a potem rozpocznie także program wielkanocny. Utwór „Wielki Tydzień” dotyczy zarówno okresu wielkiego postu, żalu za grzechy, jak i atmosfery odkupienia oraz zmartwychwstania.

Program pt. „Czas radości”, na który Zespół „Śląsk” zaprosi w Niedzielę Wielkanocną, to koncert pieśni wielkanocnych, pełen radości, nadziei i wiary w nowe życie. Tytułowy utwór, który znalazł się w programie jest częścią obszerniejszej „Kantaty Wielkanocnej” autorstwa Stanisława Hadyny, wykonywanej przez artystów Zespołu podczas koncertów pasyjnych prezentowanych kilka lat po powrocie Profesora w latach 90. Z kolei z początków Zespołu „Śląsk” pochodzi utwór „Przedświt”, wyróżniający się charakterystyczną muzyką z orientalnymi nutami, które wówczas fascynowały Stanisława Hadynę. Początkowo był śpiewany z tekstem ludowym, potem – na potrzeby koncertów z repertuarem pasyjno-wielkanocnym - słowa napisał Kazimierz Szemioth. Zabrzmią także inne pieśni związane z radosnym okresem świątecznym: „Otrzyjcie łzy płaczących”, „Zwycięzca śmierci”, „Ziarno” czy „Emaus”. Piotr Hankus wyrecytuje tekst pieśni kościelnej „Alleluja, biją dzwony” oraz „Przez Twe wielkie Zmartwychwstanie” – z IV aktu dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. „Akropolis”. Program zakończy monumentalne dzieło Georga Fridricha Haendla „Alleluja”.

Zapraszamy serdecznie do wspólnego przeżywania refleksyjnej atmosfery Wielkiego Postu i radości Świąt Wielkanocnych z muzyką Stanisława Hadyny, w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Koncerty będzie można obejrzeć na oficjalnym profilu Zespołu na Facebooku oraz na kanale YouTube. (żródło: Zespół Śląsk / AK)

Filmy