„Koperta życia” przekracza granice Śląskiego

„Akcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem w naszym województwie, dlatego jest pomysłem, o którym warto mówić innym” – powiedział Wojciech Saługa marszałek Województwa Śląskiego

Dzisiaj w całej Polsce czytelnicy „Gazety Wyborczej” otrzymali „Kopertę życia” i informacje na jej temat. „Koperta życia” to karta, w której podaje się informacje dotyczące jej właściciela – dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia. Kartę wkłada się najczęściej do lodówki, na której umieszcza się naklejkę z nadrukiem „Koperta życia”. Umieszczenie koperty w miejscu widocznym i dostępnym umożliwia w razie wypadku lub zasłabnięcia służbom medycznym, a także policji, straży pożarnej, straży miejskiej czy służbom socjalnym szybki dostęp do podstawowych informacji o seniorze. Dlaczego w lodówce? Bo jest to urządzenie, które znajdziemy w każdym domu i ze względu na spore rozmiary – łatwe jest do znalezienia.

„Koperta życia to zestaw niezbędnych informacji medycznych mogących uratować życie osób przewlekle chorych, starszych, samotnychw razie ich ewentualnego wypadku lub zagrożenia.Jako samorząd województwa zdajemy sobie sprawę z tego, że społeczeństwo jest coraz starsze. Seniorzy bardzo często mieszkają samotnie, dlatego chcielibyśmy rozpropagować tę ideę nie tylko wśród mieszkańców regionu, niech stanie się to dobrą praktyką w całej Polsce” – dodaje marszałek Saługa.

„Koperta życia” ułatwia pracę służbom oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób starszych. Celem projektu jest ujednolicenie karty informacyjnej, tak by w całym województwie akcja jednoznacznie się kojarzyła. Organizatorzy chcą dotrzeć z informacją do jak największej liczby osób, by „Koperty życia” stały się dobrą praktyką w domach ludzi starszych.

„Koperta życia”