Senior. To brzmi dumnie

Wojewódzki dzień Seniora

Jak przygotować się na srebrną falę i zrozumieć potrzeby osób starszych? Przed nami wojewódzki dzień seniora połączony z debatą w ramach akcji „DługoWIECZNI”.

Bezpłatne zwiedzanie nowoczesnej siedziby Muzeum Śląskiego, dyskusja panelowa o działaniach mających usprawnić politykę senioralną i szereg atrakcji w Parku Śląskim – tak w skrócie przedstawia się program wojewódzkiego dnia seniora, który odbędzie się 20 października br. w Katowicach.

Sesja poranna rozpocznie się o godz. 9.00 w Parku Śląskim i w jej trakcie będzie możliwość wzięcia udziału w nauce udzielania pierwszej pomocy, wysłuchania chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, obejrzenia symulacji dachowania samochodu i przetestowania swoich umiejętności w symulatorze jazdy po alkoholu. Atrakcją tej części będzie niewątpliwie sesja treningowa z Władysławem Kozakiewiczem, mistrzem olimpijskim w skoku o tyczce z 1980 roku i promotorem aktywności fizycznej wśród seniorów.

Sesja popołudniowa rozpocznie się przejazdem do siedziby Muzeum Śląskiego, gdzie odbędzie się dyskusja panelowa pt. „Co zrobić, żebyśmy się lepiej przygotowali na srebrną falę?”. W jej trakcie poruszone zostaną problemy osób starszych związane z utrudnieniami w korzystaniu z usług służby zdrowia czy kwestie wyzwań stojących przed społeczeństwem, instytucjami i samorządami w związku z rosnącą liczbą osób starszych. W spotkaniu udział wezmą m.in. marszałek Wojciech Saługa i sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Beata Małecka-Libera.

Druga część dyskusji upłynie na próbie ustalenia działań skierowanych do osób starszych. Celem debaty jest wypracowanie postulatów, które będą mogły posłużyć gminom, powiatom i samorządom na rzecz usprawnienia polityki senioralnej.

Po konferencji jej uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się ze zbiorami Muzeum Śląskiego i bezpłatnie zwiedzić nowoczesny gmach placówki.

Organizatorem akcji społecznej „DługoWIECZNI” jest Gazeta Wyborcza. Więcej informacji na wyborcza.pl/długowieczni

Uwaga: Do udziału konferencję obowiązuje rejestracja. Można zapisywać się pod numerem 32 32 52 444 od pon. do piątku w godz. 11 - 17.


Zaproszenie [pdf] [357kB]
Plakat [pdf] [5708kB]
Program [pdf] [699kB]