Szachy łączą pokolenia

Plik Plik

136 uczestników wzięło udział w I Turnieju Szachowym o Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego

W turnieju mogli wziąć udział wszyscy chętni, którzy zapisali się do rozgrywek, niezależnie od wieku czy doświadczenia. Turniej rozegrano w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach w systemie szwajcarskim na dystansie siedmiu rund.

„Szachy to fantastyczna dyscyplina, w której rywalizować mogą ludzie bez względu na wiek, od dziecka do seniora. Możemy wspólnie pobyć razem, poznać się i powalczyć w sportowej atmosferze. Ta międzypokoleniowa więź jest niezwykle cenna, bo pozwala dzielić się wiedzą i doświadczeniami, które w szachach są bardzo ważne. Musimy kilka razy przegrać, by odnieść zwycięstwo i czegoś się nauczyć” – mówił w trakcie otwarcia imprezy marszałek Wojciech Saługa.

Gościem specjalnym turnieju była wicemistrzyni olimpijska w szachach, arcymistrzyni Karina Szczepkowska, która rozegrała symultanę szachową z kilkunastoma uczestnikami.

„Dla nas szachistów to święto szachów, przedłużenie zakończonych właśnie świąt. To jedna z nielicznych dyscyplin sportu, gdzie w jednej sali spotykają się ludzie w tak różnym wieku i nikogo nie dziwi, że dziesięciolatka jest w stanie ograć dorosłego mężczyznę, a senior dwudziestolatka. Szachy uczą koncentracji, cierpliwości, rozwijają wyobraźnię i pamięć, dlatego warto propagować tę dyscyplinę wśród młodych ludzi” – dodawał Marek Matlak, organizator imprezy.

Nagrody przyznano w klasyfikacji generalnej oraz w poszczególnych kategoriach wiekowych – juniorów (do lat 10, 14 i 18), młodzieżowców (do lat 24) i seniorów (powyżej 60 i 70 lat). Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik