Śląskie bezpieczne dla seniora
Cztery konferencje w czterech subregionach województwa i temat przewodni – bezpieczeństwo. Śląskie rozpoczyna Wojewódzki Tydzień Seniora
„Dziś mówimy o potrzebie bezpieczeństwa, która jest jedną z najważniejszych wartości w życiu nas wszystkich, także osób starszych. Zachęcam wszystkich, instytucje, organizacje, do przystąpienia do koalicji działającej na rzecz seniorów, do pracy i tworzenia polityki senioralnej. Seniorzy są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, a schyłek życia nie powinien być wykluczeniem, ale radosnym okresem życia” – przekonywał marszałek Wojciech Saługa, otwierając pierwszą z czterech konferencji.
Podczas spotkania, które odbywało się w siedzibie Mysłowickiego Ośrodka Kultury, obok prelekcji i dyskusji dotyczącej polityki senioralnej i spraw istotnych z punktu widzenia tej grupy społecznej, osoby starsze mogły uczestniczyć w pokazach ratowników medycznych, którzy prezentowali sposoby udzielania pierwszej pomocy. Przedstawiciele policji mówili o kwestiach bezpieczeństwa, przede wszystkim w kontekście seniorów, którzy są grupą szczególnie narażoną na działania przestępców, czy oszustów. Zaprezentowano także założenia projektu „Koperta życia. Ratunek czeka w lodówce”. To specjalna karta, która zawiera istotne informacje dotyczące jej właściciela – dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, informacje o chorobach, czy zażywanych lekach. Umieszczenie karty w widocznym miejscu w domu np. w lodówce, pozwala służbom medycznym w razie wypadku lub zasłabnięcia uzyskać informacje o jej właścicielu.
W trakcie konferencji zaprezentowano również dotychczasowe działania samorządu wojewódzkiego w kontekście polityki senioralnej w tym powołanie Śląskiej Rady ds. Seniorów i uruchomienie Śląskiej Karty Seniora.
„Dziś mija dokładnie rok od powołania Rady i wyszliśmy z okresu raczkowania, do coraz aktywniejszej działalności na rzecz środowiska seniorów – rozpoczęła przewodnicząca Śląskiej Rady ds. Seniorów, prof. Maria Zrałek i kontynuowała: - To ciało składa się nie tylko z osób starszych, co bardzo cieszy. Mamy w swoim gronie ludzi w różnym wieku i z różnym bagażem doświadczeń i chcemy zintegrować całe społeczeństwo na rzecz działań skierowanych do i dla seniorów”.
To pierwsza z czterech konferencji „Śląskie Bezpieczne dla Seniora”, które odbędą się we wszystkich subregionach. Oprócz sesji inauguracyjnej w Mysłowicach kolejne zaplanowano w Bielsku-Białej (19 października), Częstochowie (20 października) i w Rybniku (21 października). Zwieńczeniem Wojewódzkiego Tygodnia Seniora będzie II Bieg Białej Wstążki, który odbędzie się w sobotę 22 października w Parku Śląskim. Celem imprezy jest podnoszenie świadomości o zjawisku przemocy w społeczeństwie i konieczności aktywnego przeciwstawiania się wszelkim jej przejawom. Tym razem uczestnicy pobiegną przeciwko przemocy wobec osób starszych.
Prezentacje z konferencji:
Projekt Śląskie dla Seniora – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego
Koperta życia - prosty sposób, by uratować życie
Bezpieczeństwo trzeciego wieku - Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach