Superpiknik w Parku Śląskim

I Wojewódzkie Senioralia, V Kongres „Obywatel Senior” oraz Piknik Europejski „Fundusze – to działa”

I Wojewódzkie Senioralia, V Kongres „Obywatel Senior” oraz Piknik Europejski „Fundusze – to działa” po raz pierwszy spotkają się w jednym miejscu i w jednym terminie – w Parku Śląskim 8 i 9 maja. W niedzielę na wspólnej scenie wystąpią zespoły Śląsk, Beltaine i Indios Bravos. Wydarzenia w ramach Senioraliów podzielono na bloki tematyczne, m.in. senior artysta, sportowiec, mistrz oraz zdrowie. W ramach warsztatów artystycznych uczestnicy tworzyć będą żywe obrazy, zaś na scenie głównej zaprezentują się senioralne zespoły śpiewacze, taneczne i teatralne. Ćwiczenia sportowe poprowadzi Erwina Ryś Ferenc, panczenistka, czterokrotna olimpijka, będzie także „Cycle chic”, czyli jazda na rowerze w eleganckich strojach oraz nordic walking z instruktorką z Klubu Nordic Walking Stadion Śląski. Do samodzielnego i zdrowego gotowania zachęcać będzie Jolanta Kwaśniewska, prezes fundacji „Porozumienie bez Barier”, zaś porad udzielać będą pracownicy Biura Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich, pracownicy socjalni z MOPS, eksperci z ZUS, NBP, policji oraz ratownicy medyczni. W trakcie Senioraliów zorganizowana zostanie gra terenowa w Parku Śląskim oraz wycieczki w towarzystwie ornitologa, ogrodnika lub przyrodnika. W ramach bloku „zdrowy senior” wykonać będzie można podstawowe badania, skorzystać z rad dietetyka, rozwiązać testy oceny stanu psychicznego i wczesnego rozpoznania depresji. Pracownicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego poprowadzą warsztaty m.in. na temat prawidłowej postawy, samobadania piersi, badań cytologicznych i fizjoterapii uroginekologicznej.

W tym samym miejscu i czasie co Senioralia odbywać się będzie piknik rodzinny pod nazwą „Fundusze – to działa!”. Piknik jest zapowiedzią ogólnopolskich Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które od 12 do 15 maja odbywać się będą także w województwie śląskim. Piknik rozpocznie się o godzinie 14.00 warsztatami gotowania i ekodesignu, a także grami planszowymi w makroskali. Wśród atrakcji znajdą się przejażdżki segwayem, mobilne miasteczko ruchu drogowego, plenerowe planetarium, laserowy labirynt czy minigolf. W Punkcie Informacyjnym oprócz informacji na temat Funduszy Europejskich będzie można spotkać się i porozmawiać z ludźmi, którzy pozyskali środki i dzięki nim osiągnęli sukces. Odwiedzający część edukacyjną będą mogli wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą będą loty balonem. Dwudziestu pięciu szczęśliwców wraz osobami towarzyszącymi będzie miało okazję zobaczyć Park Śląski z góry.

Po 16.00 rozpocznie się wspólna część artystyczna Senioraliów i Pikniku Europejskiego. Na scenie plenerowej wystąpią Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” – jeden z najstarszych polskich zespołów folklorystycznych, Beltaine – zespół polskiej sceny folkowej czerpiący z tradycji irlandzkiej i bretońskiej oraz Indios Bravos – grupa muzyczna mieszająca klasyczne reggae z innymi gatunkami muzycznymi. Specjalną atrakcją wieczoru będzie pokaz grupy Acro Team Silesia. Wspólna zabawa pod sceną zakończy się około godziny 19.00.

Senioralia - plakat

Senioralia - program (pdf)

Senioralia i Kongres Obywatel Senior - program